Blog

Jak se mění počet bakterií v jogurtech v závislosti na době trvanlivosti?

Jak se mění počet bakterií v jogurtech v závislosti na době trvanlivosti?

Přestože jogurty a zakysané nápoje patří k běžně konzumovaným potravinám, můžeme se v souvislosti s nimi poměrně často setkat s nepravdivými informacemi. Mnoho lidí se domnívá, že pokud má jogurt dobu trvanlivosti např.  3-4 týdny, nemůže se v něm nacházet nic živého.

Jogurt je od dob svého vzniku jakási živá konzerva. Bakterie mléčného kvašení chrání tuto potravinu před zkažením a pomáhají ji uchovat déle než obyčejné mléko. Bezprostředně po výrobě každý gram jogurtu nebo jogurtového nápoje obsahuje až 109 živých kulturních bakterií. V průběhu doby trvanlivosti tento počet o něco poklesne, ale stále musí být v jednom gramu nejméně 107 živých bakterií.

Ve 150 g jogurtu je tak nejméně miliarda živých jogurtových bakterií. Jde vždy o směs dvou druhů: Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus. Někdy se k této základní kultuře přidávají ještě další druhy tzv. probiotických bakterií. Je prokázáno, že dokáží přežívat průchod kyselým prostředím žaludku, dostat se až do střev.

Jogurty Florian active obsahují známý a velmi dobře zdokumentovaný kmen Bifidobacterium, BB-12®. Nápoje Florian active obsahují unikátní kombinaci pěti druhů různých kulturních bakterií, z nichž tři jsou probiotické.