Blog

Víme jak na imunitu

Víme jak na imunitu

Imunitní systém (IS) chrání každého hostitele před patogeny, které se mimochodem neustále vyvíjejí. IS také napomáhá hostiteli eliminovat toxické látky a alergeny. Důležitá schopnost IS je najít odpověď na případný patogen, toxin nebo alergen (PTA), a také schopnost odlišit je od sebe. Tato schopnost je nezbytná k tomu, aby hostiteli umožnila eliminovat hrozbu PTA bez poškození vlastních tkání. V případě, že náš IS nefunguje správně, nastává ztráta schopnosti eliminovat PTA od vlastní tkáně a tato porucha IS vede k autoimunitním onemocněním.

Za buňky imunitního systému považujeme různé typy bílých krvinek (leukocytů). K nejčastějším „zbraním“ imunitního systému zase patří fagocyty, komplementy, protilátky, NK-buňky a například několik typů T-lymfocytů.

Vrozené poruchy IS jsou velmi obtížně léčitelné. Může jednat o protilátkovou deficienci, kdy IS není schopen vytvářet dostatek protilátek a nedokáže se bránit proti PTA v dostatečné míře. Častěji se ale sekáváme se získanými poruchami IS, které mohou mít mnoho příčin. Mezi širokým spektrem příčin lze jmenovat ty triviální, které můžeme ovlivnit vědomě. Jsou to například stres, nedostatek odpočinku, nadměrná fyzická námaha, ale také nevhodné stravování, na které se v tomto případě zaměříme.

Důsledkem nevhodného stravovacího vzorce dochází například k eliminaci vybraných potravin a díky tomu k nedostatečnému příjmu některých esenciálních látek, jako jsou například vitamíny a minerály. Nevhodný stravovací vzorec také ovlivňuje funkce střev, stav střevní mikrobioty a schopnosti přijímat životně důležité živiny, včetně zmíněných esenciálních látek. 

Protože zmíněné esenciální látky si náš organismus nedokáže syntetizovat, je nejlepší cestou chybné stravování změnit (lépe spíš napravit) a součástí nápravy může být i vyrovnání deficitu esenciálních látek za pomoci doplňků stravy. Mezi esenciální látky, které přispívají k normální funkci imunitního systémů patří zejména měď, selen, zinek a železo, ale také vitamíny A, B6, B12, C, D a kyselina listová. Jako antioxidanty se dále do imunitního systému nespecificky zapojuje i vitamín B2, vitamín E, mangan a polyfenoly olivového oleje. (zdroj EFSA)

Vitamin D3 (fyziologicky nejvýznamnější forma vitamínu D), je syntetizován v naší kůži za pomoci slunečního záření. Protože však v našich podmínkách není v tomto směru sluneční osvit dostatečný, patří i vitamín D k esenciálním látkám, které je nutno získávat ze stravy nebo pomoci vitamínových doplňků.

Citace:

  • DD Chaplin - ‎2010
  • JR Mora - ‎2008
  • EFSA – autorizovaná tvrzení

Michal Tůček
product manager Nutrend

Doporučené produkty