Blog

4 základní pilíře k vytvarovaní postavy

4 základní pilíře k vytvarovaní postavy

Pokud člověk chce nabrat svalovou hmotu, je logické, že musí více přijímat než vydávat. Pak je tu jiná skupina lidí, kteří chtějí shodit tuky. Ti se musí řídit základním pravidlem, že je třeba vydat více než přijímat. Ale dnešní doba je neúprosná a většina z nás by chtěla obojí najednou. Vyrýsovat a zároveň přibrat svalovou hmotu. Je to reálné? Z určitého úhlu pohledu určíte ano, ovšem pouze za předpokladu, že daný jedinec nedosáhl zdaleka svého potenciálu z hlediska svalové hmoty, pokud zároveň dobře pochopí princip fungování lidského organismu a jeho hormonální podstatu, bude schopen dosáhnout velkých výsledku. Právě tento vzor jídelníčku se vás pokusí navést na optimální cestu, jak jít za svým cílem.

Nastartuje metabolismus tukové tkáně, co se svalové hmoty týče, zajistí ideální podmínky vnitřního prostředí na přirozenou anabolickou fázi. To, zda tělo anabolický potenciál využije nebo ne, bude již záležet na vás samotných, především na dodržování režimu a na intenzitě tréninku.

1. Dostatek kvalitního spánku

Dobrý spánek je základem zdravého životního stylu. Člověk by měl spát minimálně šest hodin denně, a ještě lépe osm. Nezapomeňte, že nejprve ve spánku dochází k regeneraci fyzických sil a odstranění metabolitů. Až poté se dostane na mentální stránku našeho těla. Ne nadarmo se říká „ráno moudřejší večera“. Po dobrém spánku je člověk ráno uvolněnější a připraven na nový den. Nebudete-li tento krok dodržovat, stane se, že vaše tělo bude v dlouhodobém stresu, což je nejhorší prostředí pro dosažení jakýkoliv pokroku. 

2. Pitný režim

Naše tělo je z více než z 60 % složeno z vody. Našimi ledvinami projde denně 120–180 l prvotní moči a v průměru každou hodinu vydýcháme 1 dcl vody. Když k tomu přidáte trénink a pocení, nároky se přirozeně zvyšují. Voda tvoří svaly, váže glykogen, určuje hustotu krve, která je nositelem všech živin. Z těchto důvodů nepodceňujte příjem této základní suroviny. Upřednostňujte vždy čistou vodu a bylinné čaje. Kávu do pitného režimu nezapočítávejte. Požadavky na hydrataci jsou závislé na mnoha faktorech, ale obecně bychom měli na každý kilogram tělesné hmotnosti vypít 30 ml vody. Pijte však tak, abyste předcházeli pocitu žízně. Úplně se vyhněte energetickým nápojům a limonádám. Alkohol pijte skutečně jen příležitostně a v malém množství – maximálně 1 skleničku kvalitního vína.

3. Stravovací režim

Spousta lidí touží po změně postavy, ale neuvědomují si, že každá změna vyžaduje určitou energii, a hlavně časovou investici. Dbejte na pravidelnost, plánujte a konzumujte tři hlavní jídla během dne, která doplníte menšími svačinkami, pozornost upřete na přiměřenou dávku porcí. Pečlivě vybírejte potraviny, ze kterých jídelníček skládáte, dopřejte si potraviny čerstvé a kvalitní. Zcela se vyhýbejte smaženým pokrmům, trans–mastným kyselinám (většinou jsou skryté v hotovkách a polotovarech). Obloukem obejděte již při nákupu regál se sladkostmi, ale také zapomeňme i na slané „pochutiny“ jako chipsy, popcorn, tyčinky či sušenky.

4. Intenzita tréninku

Je zvláštní, jak známý pojem je komfortní zóna, ale jen málokdo ji umí překročit. Jídlo tvoří 70–80 % úspěchu, ale aby vše zafungovalo, musí vaše tělo vědět, co má s danou potravou dělat. Když to zjednodušíme, tak člověk, který tvrdě maká a posiluje, je schopen vytvořit svalovou hmotu i bez extra velkého množství bílkovin. Na druhou stranu člověk, který jen sedí, je schopen přibrat na tuku z hovězího steaku a dietních jídel. Proč? Protože tělo potřebuje impuls, co má dělat a kam má mířit!

Autorka článku: Mgr. Janka Pálešová, výživová poradkyně