Blog

Jak vybrat spalovač?

Jak vybrat spalovač?

V situacích, kdy se rozhodneme řešit následky nevhodného životního stylu a začneme aktivně zapojovat své tělo do změn v dosavadním režimu, je třeba prokázat pevnou vůli. V rámci změny stravovacích návyků lze účinně uplatnit i „pomocníky“ ve formě potravinových doplňků.Trh je dnes doslova přesycen různými zaručenými spalovači. Jak si tedy vybrat ten správný? Složení dnešních spalovačů – schválených doplňků stravy – je v podstatě jen o základní účinné látce, respektive látkách a jejich kombinacích, které podporují spalování tuků, a dalších složkách, které pomáhají zvýšit jejich účinek. V přírodě se vyskytuje mnoho látek pozitivně ovlivňujících pozornost a výkon organismu. Říká se jim ergogenní látky a nejznámější z nich je pro většinu z nás bezpochyby kofein, který velmi rádi pijeme každé ráno ze svého malého (někdy půllitrového) hrníčku. I v této souvislosti věnujte pozornost upozorněním na etiketě, dodržujte doporučené dávkování a nepřehlížejte možnou kontraindikaci s dalšími látkami, či dokonce léky. Lehce se totiž přesáhne například běžný příjem kofeinu především při kombinaci spalovačů tuků (se stimulační či termogenní složkou) a různých dalších dostupných stimulantů z doplňků stravy, energetických nápojů, předtréninkových anabolizérů nebo kávy či pouze kolových nápojů. Velice obezřetní při užívání spalovačů (především stimulačních) by měly být osoby s vyšším tlakem a obecně osoby s kardiovaskulárními nemocemi! Podle základních druhů účinných látek můžeme dělit spalovače na:

1. LIPOTROPNÍ SPALOVAČE

Do této skupiny patří především látky, díky kterým tělo primárně využije jako zdroj energie tuk uložený v těle. Jedná se o extrakty a látky, které lze obvykle použít i u osob citlivých na stimulanty a osob s mírnými kardiovaskulárními odchylkami (optimálně vždy konzultováno s ošetřujícím lékařem). Nejstarším a zároveň nejznámějším je L-Karnitin. Karnitin je tělu vlastní látka, kterou si organismus dokáže v určitém množství vyrobit. Jeho syntéza je podmíněna přítomností aminokyselin L-Lysinu a L-Methioninu a také vitaminů B3, B6, C a železa. L-Karnitin zlepšuje transport mastných kyselin s dlouhým uhlíkovým řetězcem (tuku) do mitochondrií, kde dochází k jejich „spalování“ a použití na energii. Karnitin je vhodný pro silovou sportovní aktivitu, v dietě, ale i pro vytrvalostní sporty. Díky uvedenému je karnitin vyhledávaný zejména při redukčních dietách, ale i ve chvílích únavy a psychického vyčerpání. Nejoblíbenější koncentrované přípravky s obsahem karnitinu jsou CARNITINE 100000, CARNITINE ACTIVITY DRINK, CARNITINE COMPRESSED CAPS. Cholin přispívá k normálnímu metabolismu lipidů. Spolu s betainem a methioninem zajišťuje přepravu tuků do buněk. V organismu je cholin stavební látkou pro acetylcholin. Pro snížení hladiny tuku a cholesterolu je často kombinován s chromem, který kontroluje obsah glukózy v krvi a napomáhá správnému metabolismu makronutrientů. CLA (konjugovaná kyselina linolová) je novější druh suplementu tohoto druhu – je to ve skutečnosti mastná kyselina. Některé tuky ve stravě jsou velice důležité i při dietním režimu! Taurin a tyrosin patří mezi účinné látky s oblibou využívané v produktech pro podporu spalování tuků. Časté a úspěšné je použití extraktů z některých lipolýzu, a nebo mohou mít i mírně diuretické (odvodňovací) účinky. Spalovač FAT DIRECT v kapslích nese označení jako „night formula“, je tvořen vybranými ingrediencemi (extrakty), a navíc je ojedinělý na trhu, protože je speciálně vyvinut k odbourávání tuků ve spánku – noční spalovač bez stimulačního účinku. Receptura obsahuje výtažky z mořských řas wakame, ale i z Garcinie cambogie a ze zelené kávy. Extrakt z wakame – extrakt z jedlých mořských řas s vysokým obsahem pigmentu s názvem fukoxanthin. Tento pigment dle metabolických a nutričních studií vykazuje pozitivní účinek na redukci tuků. Extrakt Garcinia cambogia (HCA kyselina hydroxycitronová) – další z důležitých účinných látek, která je velmi oblíbená nejen u sportovců, ale i široké veřejnosti a do podobného typu produktů je často přidávána. Extrakt ze zelené kávy – třetí účinnou látkou, kterou mají lidé spojenou s dietním režimem, je extrakt ze zelené kávy, který je spolu s výše jmenovanými látkami uzavřený do softgelových kapslí pro vyšší efektivitu směsi.

2. SPALOVAČE SE STIMULAČNÍM ÚČINKEM

Základem těchto spalovačů jsou stimulační látky: kofein, guarana, extrakt zeleného čaje s účinnou látkou EGCG – epigaloketechingalát. Principem funkce těchto látek je nabudit tělo k vyššímu výkonu, a tím spálit více kalorií. Také zvýšením srdeční frekvence se tělo dostává do situace, kdy musí zvýšenou srdeční činnost energeticky pokrýt a k tomuto pokrytí využívá mimo jiné energii z tuků. Doporučují se především před pohybovou aktivitou, kdy nejlépe oceníte jejich efekt na psychiku i výkon.

3. TERMOGENNÍ SPALOVAČE

Jsou obecně považovány za velice účinné spalovače legálně dostupné na trhu. Bývají v nich obsaženy látky a extrakty (např. z pepře nebo chilli. Jejich funkce spočívá v tom, že se tělo dostane do stavu, kdy vyrábí tepelnou energii (pokud možno co nejrychleji). K její výrobě používá také energii uloženou v tucích, tím termogenní spalovače zrychlují a zvyšují metabolismus. Alkaloid synephrine (Citrus aurantium extract) mobilizuje tukové zásoby a podporuje termogenezi. Zvyšuje metabolický obrat, aniž by měl negativní vliv na srdeční činnost či krevní tlak. V široké nabídce přípravků pro redukci hmotnosti – „spalovačů“ – najdete zmiňované látky samostatně nebo jejich vzájemné kombinace. Mezi kombinované komplexní spalovače se stimulační, termogenní i lipotropní složkou řadíme COMPRESS FEVER, FAT DIRECT SHOT, CARNITINE 3000 SHOT. Je potřeba si uvědomit, že samotné spalovače vám požadovaný výsledek.

Vždy se jedná o spojení správně sestaveného jídelníčku a tréninku. Spalovače slouží jako prostředek ke zlepšení odbourávání tuků. 

Autorka článku: Mgr. Janka Pálešová, výživová poradkyně

Doporučené produkty